Pasowanie na ucznia klasy I

PASOWANIE NA UCZNIA KL I  14

21 października 2021 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Wszystkim uczniom i wychowawcy bardzo brakowało na tej uroczystości obecności całej społeczności szkolnej i przede wszystkim Rodziców pierwszoklasistów. W tym roku niestety bliscy pierwszaków nie  mogli obejrzeć pasowania swoich pociech Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.

Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

WARTO WIEDZIEĆ

Czym jest pasowanie na ucznia?

Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej.

Skąd się wzięło pasowanie na ucznia?

Ten zwyczaj szkolny nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza,  podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia tudzież rycerza. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim ołówkiem lub piórem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują najczęściej dyplomy i drobne upominki.