Wycieczka nr 1

Drodzy uczniowie.

Jest weekend. Należy Wam się przerwa w nauce. Zapraszam Was na wycieczkę. Tak, mimo zawieszenia zajęć, zorganizowałem dla naszych uczniów wycieczkę do Krakowa i okolic. Niepotrzebna jest karta wycieczki, nie potrzebujemy kupować biletów wstępu, zabierać jedzenia, albowiem wybierzemy się na wycieczkę wirtualną, bezpieczną i – mamy nadzieję – atrakcyjną.

A więc zaczynamy!

Sobota – 21 marca 2020 r. – zbiórka w Wieliczce przy szybie Daniłowicza. Zwiedzimy zabytkową kopalnię soli.

Wielicka kopalnia to prawdziwy – budowany przez ponad siedem wieków – labirynt podziemnych korytarzy, w którym na pracujących górników czyhało wiele niebezpieczeństw. W tych warunkach narodziła się tradycja wznoszenia podziemnych krzyży i kapliczek dla świętych, opiekunów i patronów górniczego fachu.

Jeszcze sprawdzimy obecności i zaczynamy. Wszyscy obecni? Tomek, odłóż już komórkę, zaczynamy wycieczkę pod ziemię, a tam i tak nie ma zasięgu.

Kliknij zdjęcie, aby zwiedzić kopalnię...

Ufff. Zmęczeni? No to teraz udamy się do Krakowa. Marta, wyłącz już latarkę, jesteśmy na powierzchni. Jak Kraków, to co? Jarek, masz rację, Wawel. Zatem udajemy się na wzgórze Wawelskie, na które w 1994 roku dotarł dar prof. Karoliny Lanckorońskiej: obrazy włoskie, rysunki Jacka Malczewskiego i archiwalia pochodzące z wiedeńskich zbiorów Jej Ojca, Karola. Z kolekcji, rozproszonej w czasie II wojny i po jej zakończeniu, pozostał duży zespół dzieł, uważanych dotąd bądź za zniszczone, bądź za zaginione. Jest to nieco ponad połowa wszystkich obrazów włoskich z wieków XIV-XVII, które Karol Lanckoroński miał w swoim wiedeńskim pałacu. Był to największy dar dla Wawelu w jego powojennej historii – nie tylko pod względem ilości darowanych dzieł, lecz także ich artystycznej klasy. Zamek Królewski na Wawelu jest odtąd posiadaczem największego w Polsce – obok kolekcji książąt Czartoryskich – zbioru dzieł wczesnego malarstwa włoskiego.

Program wycieczki umożliwia wędrówkę po salach ekspozycyjnych, a także pozwala „zbliżyć się” do każdego z 87 obrazów i obejrzeć je w dużym powiększeniu.

Kliknij zdjęcie, aby zwiedzić Zamek na Wawelu...

Dziś byliśmy pod ziemią oraz na wzgórzu. Czas na zasłużony odpoczynek, pamiętajcie o ciszy nocnej, gdyż jutro czeka nas kolejny dzień naszej wycieczki i musicie być wypoczęci.

Niedziela – 22 marca 2020 r. Pobudka, śpiochy wstają, ząbki myją, śniadanko wciągają i … ruszamy dalej.

Teraz trochę “złamiemy” przepisy, ale cicho, nikomu ani słowa… Damy Wam czas wolny, a w tym czasie odbędziecie wirtualny spacer po  Krakowie. Każdy znajdzie tu zapewne coś dla siebie. Możecie obejrzeć panoramy, zwiedzić muzea, obiekty sakralne, ciekawe dzielnice krakowskie.

Gotowi, tylko pamiętajcie o bezpieczeństwie i odpowiednim zachowaniu.

 

Czas na spacer po Krakowie, kliknij zdjęcie...

Cieszymy się, że wszyscy zwiedzili uroczy Kraków i dotarli szczęśliwie z powrotem.

Ale, ale… Każda wycieczka kończy się pewnym podsumowaniem. Olu, nie smuć się, to nie jest na ocenę. Proponujemy udział w tescie dla prawdziwych krakusów… z przymrużeniem oka…

Kliknij zdjęcie, jeśli uważasz, że dasz radę rozwiązać test 🙂

Super Wam poszło. Marku, spokojnie, nie jesteśmy Krakusami, następnym razem uda Ci się lepiej rozwiązać test… A może spróbujesz jeszcze raz?

Dziękujemy za udział w wycieczce. Następnym razem zabiorę Was do …. ups, dyrektor mówił, że to tajemnica, więc nie powiem… Ale zdradzę – będzie ciekawie 🙂

Wasz wirtualny nauczyciel.