Wycieczka nr 2

Drodzy uczniowie.

Kolejny trudny weekend przed nami. Koniec siedzenia nad podręcznikami, ćwiczeniami, kartami pracy… 🙂 Czas się zrelaksować. Niestety nie możecie pójść na boisko zagrać w piłkę, nie możecie pobawić się w podchody w lesie, ale możecie z nami zwiedzić… WARSZAWĘ. I to znów za darmo.

A więc zaczynamy!

Sobota – 28 marca 2020 r.

 

Stacja kolejowa Lubin
Kliknij...

Z Lubina do Warszawy możemy od niedawna pojechać pociągiem, ale my jedziemy myszką po ekranie i docieramy na Dworzec Centralny, wychodzimy z peronu i od razu widzimy nasz pierwszy punkt programu – Pałac Kultury i Nauki. Czy wiecie jaką wysokość ma Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Czy wiecie ile waży tarcza zegara, ilu ludzi pracuje w budynku? Nasz przewodnik, jak i my nie może wychodzić z domu, więc skorzystajmy z przewodnika wirtualnego.

Warszawa Centralna
Klinknij...
Kliknij zdjęcie, aby przeczytać ciekawostki o Pałacu Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki, PKiN (do 1956] Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), znajdujący się w śródmieściu Warszawy na placu Defilad. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. Zarządza nim miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Od 2007 gmach znajduje się w rejestrze zabytków.

Pałac wybudowany został w latach 1952–1955. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.

W tym tygodniu, podczas zdalnych lekcji nauczyłeś się na pewno korzystać z YouTube. Zatem wejdziemy teraz do  Pałacu Kultury i Nauki i obejrzymy prezentacje strefy dla turystów. Gotowi, no to hopsa…

Pałac jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej, w tym czterech teatrów, trzech muzeów (Narodowego Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN i Muzeum Domków dla Lalek), kina, Collegium Civitas, władz Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Organizowane są tam także różnego typu wystawy i targi – od 1958 przez wiele lat odbywały się tam Międzynarodowe Targi Książki i towarzyszące im kiermasze, a także przez kilka lat (na przełomie XX i XXI wieku) targi Komputer Expo. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa, nieczynna od 2014) oraz Pałac Młodzieży z basenem.

Kliknij zdjęcie, aby obejrzeć prezentację...

Mam nadzieję, że zachęciliśmy Was do zwiedzenia pałacu osobiście. Oczywiście jak niedobry wirus opuści nasz kraj i znów będzie można poruszać się swobodnie.

A czy wiecie gdzie zapadają najważniejsze w kraju decyzje. Tak Moniko, w szkole u Pani od języka polskiego też, ale jest jeszcze ważniejsze miejsce. Piotrek, wiesz co to za miejsce? Masz rację – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Kliknij, aby poczuć się jak Poseł na Sejm

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP) – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia ustawy nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.

W III Rzeczypospolitej Sejm stanowi pierwszą izbę (tradycyjnie określaną jako izba niższa) polskiego parlamentu. Składa się on z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym (wybory pięcioprzymiotnikowe). Kadencja Sejmu, zgodnie z Konstytucją, trwa 4 lata; biegnie od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji. Zakończenie kadencji może także nastąpić w wyniku jej skrócenia przez Prezydenta RP: obligatoryjnie (obowiązkowo), jeżeli procedura zasadnicza powoływania Rady Ministrów oraz obie procedury rezerwowe zakończą się fiaskiem, lub fakultatywnie (nieobowiązkowo), jeżeli Prezydent, w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia projektu ustawy budżetowej Sejmowi przez Radę Ministrów, nie otrzyma jej do podpisu (na wydanie postanowienia w tej sprawie przysługuje głowie państwa czas 14 dni).

O proszę, jak się Markowi spodobało. Wszystkich ustawia na zbiórkę, jakby był już Marszałkiem Sejmu. No może kiedyś… Ale musisz skończyć 21 lat 🙂

Niedziela – 29 marca 2020 r.

Ładne słoneczko, piękna pogoda za oknem, a nam nie pozwalają nadal wychodzić z koleżankami i kolegami z domu. Idziemy zatem z nasza szkoła na spacer pow Warszawie.

 

Byliśmy już na Zamku Królewskim w Krakowie, więc czas zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie. Wiem, wiem… bolą Was już nogi, zatem już wchodzimy do zamku.

Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

Zwiedź z nami Zamek Królewski, kliknij obrazek
Gotowi na spacer? Klikamy obrazek i w drogę

Zobaczyliśmy piękne wnętrza zamku, więc czas troszkę pospacerować na świeżym powietrzu. Udamy się zwiedzić Łazienki Królewskie. Sylwia, schowaj ręcznik i mydełko, Łazienki, to… przeczytajcie poniżej.

Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.

Od 1960 zespół jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie.

Dorotko i Ewo, to był paw. Po Łazienkach chodzi ich kilka sztuk. Pawie są fascynującymi ptakami, ich niezwykła uroda, dostojność, elegancja, gracja i powaga dodają uroku parkom, alejom i przydomowym ogrodom.

Ale tradycyjnie czas na samodzielny spacer po Warszawie. Każdy może wybrac się w interesujące miejsca, oczywiście wirtualnie.

Zapraszamy na wędrówkę po stolicy, tylko uważajcie na przejściach dla pieszych i torowiskach.

Pospaceruj po Warszawie, poznaj stolicę z innej perspektywy
Kliknij obrazek, aby poznać warszawskie legendy

Widzę, że już trochę się zmęczyliście. Siądźcie zatem wygodnie, załóżcie paputki i poznajcie kilka warszawskich legend:

  • o warszawskiej Syrence,
  • o Warsie i Sawie,
  • o Bazyliszku,
  • o kamiennym niedźwiedziu,
  • o złotej kaczce.

Dziękuję za udział w naszej wspólnej wyprawie do Warszawy. Poznaliście ciekawe miejsca, które powinny zachęcić Was do kolejnej wycieczki. A za tydzień… a to znów tajemnica. Zapraszam…

Wasz wirtualny nauczyciel.

W opisie wykorzystano między innymi materiał z Wikipedii.