Wycieczka nr 4

Drodzy uczniowie. Słuchajcie moi uczniowie, Wasza koleżanka Viola z sąsiedniej szkoły, podrzuciła mi wspaniały pomysł, żeby wybrać się w podróż szlakiem dolnośląskich pałaców i twierdz. Dołączacie do nas? No to zarzucamy wirtualne plecaki, poprawiamy buty i ruszamy… Uwaga, do obejrzenia niektórych miejsc może być potrzebna instalacja wtyczki Adobe Flash Player. Sobota – 25 kwietnia 2020 r.
Kliknij i zwiedź wirtualnie Zamek Książ

Na początek proponujemy zwiedzić najbardziej znany zamek na Dolnym Śląski – Zamek Książ.

Zamek Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym. Został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, na miejscu dawnego grodu drewnianego zniszczonego w 1263 przez Przemysła Ottokara II. W roku 2018 zamek znalazł się na liście “7 cudów Polski” na 100-lecie Niepodległości Polski. W marcu 2019 w czasie prac remontowych w Sali Krzywej pod lamperiami odkryto polichromie, zamalowane w latach II wojny światowej.

Ania w czarnej skórze już wie, że teraz wybierzemy się do mrocznego zamku w Bolkowie. Dlaczego mroczny? Tak Ewo, bo tam corocznie odbywa się Castle Party – jeden z największych w Europie festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego.

Zamek w Bolkowie (niem. Bolkoburg) – położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu (niem. Burgberg, 396 m n.p.m.), którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Budowla zajmuje 7600 m². Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych diabalzaltowych o zabarwieniu zielonym i łupków czerwonych, piaskowca. Obecnie ma kształt wrzecionowaty. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem, została wzniesiona na skale zieleńcowej. W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. W renesansowej części zamku (Dom Niewiast) mieści się muzeum.

Kliknij zdjęcie, aby wejść do Zamku w Bolkowie
Kliknij i zobacz gdzie rezyduje biała dama

Monika się ucieszy, bo tera udamy się na Zamek Grodno, w którym można zobaczyć tajemniczą białą damę.

Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w Górach Czarnych (część Gór Wałbrzyskich), na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Według niemieckiego geografa oraz językoznawcy Heinricha Adamy pierwotna nazwa zamku wywodziła się od polskiego słowa oznaczającego iglaste drzewo z rodziny sosnowatych – choinę. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu zalicza ją do grupy miejscowości, których nazwy wywodzą się od tego drzewa – „von choina = Fichte” wymieniając również nazwę zanotowaną w formie Kynsperch i podając jej pierwotne znaczenie „Fichtenberg” – „Świerkowa góra”. Niemcy zgermanizowali nazwę na Kynsburg w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie. 

Niedziela – 26 kwietnia 2020 r.

 

Na naszej trasie musi być oczywiście luksusowy pałac, specjalnie dla Sylwii i Doroty. No to w niedzielny poranek udamy się do Pałacu w Wojanowie.

Pałac w Wojanowie – pałac w miejscowości Wojanów w województwie dolnośląskim. Usytuowany po południowej stronie drogi z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich. Pałac posadowiony na wysokim cokole, przechodzącym w taras po stronie południowej. 3-kondygnacyjny z mezzaninem na planie zbliżonym do kwadratu z okrągłymi alkierzowymi wieżami, nakryty stromym dachem namiotowym. W elewacji ogrodowej rozległy taras z bocznymi schodami, skrajne naroża flankowane przez oranżerie. W elewacji frontowej zachował się dwudzielny portal zwieńczony fryzem, na którym umieszczono tarcze herbowe, obramienia okien w dolnej kondygnacji oraz wewnętrzny portal prowadzący do piwnicy. Korpus boniowany zwieńczony krenelażem. Wnętrze 2-traktowe i 3-dzielne. Znaczna część wyposażenia XIX w. pałacu uległa zniszczeniu w przeciągu lat powojennych i pożaru w 2002 r. Szczęśliwie zachowała się sala balowa z polichromią oraz ornamentalne malowidła sklepień z jednej z górnych kondygnacji wież

Czas na luksus... Pałac w Wojanowie.
Filmowy Zamek Czocha zaparasza...

Coś dla miłośników kina historycznego. I znów Piotrek się wyrywa… Tak, dokładnie, masz rację. Zwiedzimy teraz Zamek Czocha.

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.

Zamek posadowiony jest na gnejsowych skałach należących do metamorfiku izerskiego. Najstarszą częścią jest, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment.

Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów: Gdzie jest generał?, Dolina szczęścia, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest), Fabryka Zła i serialów: Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder), Święta wojna i Pierwsza miłość.

Na koniec niedzielnego spaceru, proponujemy ulubiony zamek naszego dyrektora, czyli Grodziec. Tak Marta, wiem, że to też Twój ulubiony zamek 🙂

Zamek Grodziec (niem.: Gröditzburg) – późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. Dnia 11 maja 1951 roku pod numerem A/3515/279, zamek został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przy zamku przebiega Szlak Zamków Piastowskich.

Zobacz ulubiony zamek dyrektora...
Kliknij obrazek, aby obejrzeć stronę o zamkach i pałacach Dolnego Śląska

Zamiast zagadek i konkursów, tym razem polecam Wam stronę Zamki i pałace Dolnego Śląska.

Stojąc pośrodku wiekowych murów, z których niektóre swą młodość zostawiły w średniowieczu, z łatwością możemy wsiąść do wehikułu czasu i wybrać się w podróż, która dotknie najbarwniejszych zakątków naszej wyobraźni.

 

Dziękuję za udział w naszej wspólnej wyprawie po wybranych zamkach i pałacach…

Wasz wirtualny nauczyciel.

W opisie wykorzystano między innymi materiał z Wikipedii.