Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły!!!

Droga do szkoły i ze szkoły do domu jest codziennością w życiu każdego z Was, aż do kolejnych wakacji. Pamiętajcie, aby droga ta była bezpieczna!

Aby zapobiegać zagrożeniom, jakie mogą Was spotkać Was w drodze do szkoły i ze szkoły przestrzegajcie podstawowych zasad bezpieczeństwa w otaczającym Was środowisku:

• Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.
  • Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
  • Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną.
  • Nie przechodź przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
  • Nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone.
  • O zmierzchu i wieczorem poza miastem noś elementy odblaskowe.
  • Jako rowerzysta poruszaj się z prędkością umożliwiającą Ci panowanie nad pojazdem.
  • Nie czepiaj się innych pojazdów i nie przewoź innej osoby na rowerze.
  • W pierwszej kolejności korzystaj z dróg dla rowerów lub dróg dla rowerów i pieszych.
  • Jedź z prędkością umożliwiającą Ci panowanie nad pojazdem.
  • Jako rolkarz zawsze zakładaj kask i ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana.
  • Poruszaj się po terenach do tego przeznaczonych, z dala od ruchliwych ulic.
  • Nie staraj się robić niebezpiecznych tricków, możesz ulec wypadkowi.
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych.
  • Do autobusu wchodź ostrożnie, nie popychaj innych.
  • Na przystanku autobusowym zachowuję się kulturalnie i stój w miejscu oddalonym od zatoczki autobusowej.
  • Przez przejazd kolejowy przechodź tylko po wyznaczonych do tego celu miejscach.
  • Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą w miejsca mało uczęszczane przez ludzi.
  • Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem – może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby.
  • Nie podchodź do obcych zwierząt (pies), nie drażnij, nie sprawiaj bólu.
  • Jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!

DBAJCIE O SWOJE BEZPIECZEŃTWO!!!

Koordynator ds. bezpieczeństwa Dorota Ćwik