Wycieczka nr 3

Rozwiązanie zagadki sprzed tygodnia (dlaczego na wycieczkę zabrałem Was na miotłach?):

Wśród świętokrzyskich legend tą najbardziej znaną jest mówiąca o tym, że na Łyścu spotykały się wszystkie okoliczne czarownice i wiedźmy.

Drodzy uczniowie.

Już tradycyjnie w weekend zapraszamy Was na wirtualną wycieczkę. Tym razem wybierzemy się nie pociągiem, ale na … MIOTŁACH. Lecimy w Świętokrzyskie.

A więc zaczynamy!

Sobota – 4 kwietnia 2020 r.

Pierwszego dnia zwiedzimy rezerwat przyrody Kadzielnia i Muzeum Wsi Kielecikiej w Kielcach, czyli stolicy województwa świętokrzyskiego oraz zobaczymy najsłynniejsze polskie drzewo – dąb Bartek.

Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich. W obrębie miasta ulokowane są pasma Kadzielniańskie i Dymińskie. Kielce przecina niewielka rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Na terenie miasta znajduje się szereg rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon. Ponadto granice administracyjne miasta obejmują sporą część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Historycznie i kulturowo Kielce leżą w północnej Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Charakterystyczną mową tego regionu jest tzw. gwara kielecka, którą posługują się mieszkańcy południowej i środkowej części regionu. Miasto charakteryzuje się znaczną różnicą poziomów – od 260 do 408 m n.p.m. (najwyższe wzniesienie: Telegraf, najniżej położone miejsce – dolina Silnicy).

Kliknij, a znajdziesz się w rezerwacie Kadzielnia...

Dla poprawy kondycji będziemy się wspinać. Spokojnie Marta, tylko na wysokość 295 m n.p.m. Wiem, że lubisz zdobywać nasz Grodziec, ale na razie…

Rezerwat przyrody Kadzielnia – Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane tzw. Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf. Sięgając do historii dowiadujemy się, że kamieniołom na Kadzielni istniejący od XVII w. dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Około 1770 r. powstał pierwszy piec do wypalania wapna, zbudowany z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka. Wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, na najniższym poziomie zalewanego wodami podziemnymi. Dziś Kadzielnia jako efekt trwającej 200 lat działalności górniczej jest terenem niezwykle atrakcyjnym pod względem naukowym, dydaktycznym i krajobrazowym.

Nasza Agnieszka trochę się nudzi, to telefon, to empetrójka. Aga, może trochę historii przywróci Cię na Ziemię 🙂 Schowaj te gadżety i cofamy się o parę lat…

Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworek Laszczyków – zlokalizowany na południowym stoku Wzgórza Zamkowego przy ulicy Jana Pawła II 6, za drewnianym, krytym gontem ogrodzeniem, cofnięty w głąb posesji. Należy do najcenniejszych zabytków Kielc nie tylko z racji ponad dwustuletniej historii, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że jest ostatnim drewnianym obiektem tego typu na terenie miasta.

Wystawiony przez Jakuba Jaworskiego, ostatniego starostę biskupiego, na terenie wydzierżawionym na mocy umowy z 7 marca 1788 r. zawartej z ks. Jerzym Dobrzańskim, kanonikiem katedralnym krakowskim, dziekanem Kolegiaty Kieleckiej.

Do lat 70 XX w. znajdował się w rękach prywatnych, a następnie mieściła się w nim siedziba ZOZ-u. W 1988 został przekazany Muzeum Wsi Kieleckiej na cele administracyjne i wystawiennicze.

Kliknij zdjęcie, aby wejść do muzeum...
Kliknij i odpocznij pod Bartkiem...

A teraz niespodzianka. Wiele słyszeliście o Bartku. Nie, nie Konrad, to inny Bartek – to najsłynniejsze drzewo-pominik.

Najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe, dąb Bartek, stanowi największą atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich. Ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary jest najokazalszym dębem w Polsce. Lasy Państwowe realizują projekt Dąb Bartek nasz wspólny znajomy dotyczący działań związanych z ochroną, promocją i zachowaniem tego najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody.

Dąb rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk, w leśnictwie Bartków na skarpie rzeki Bobrzy, przy drodze wojewódzkiej nr 750. W pobliżu znajduje się aleja 100–200 letnich drzew takich gatunków jak klony, lipy, jesiony i modrzewie.

Niedziela – 5 kwietnia 2020 r.

 

Na naszej trasie musi być oczywiście zamek, więc tym razem udajemy się na Zamek Królewski w Chęcinach. Jest to zamek z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim, pod Kielcami. O, Piotrek już się wyrywa poznać kolejne historyczne miejsce. Piotrusiu, wolniej, bo nie wszyscy za Tobą nadążają…

Nie ma wyraźnych danych źródłowych na temat powstania chęcińskiego zamku. Na bazie istniejących dokumentów można domniemywać, że budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jest pewne, że zamek istniał w 1306, kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Rok później, pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej, cofnął ów przywilej, przejmując tym samym warownię. Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym. Przeniósł tu z Małogoszcza administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w latach 1310, 1318, 1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

Tym razem klikając tutaj zwiedzisz Zamek w Chęcinach

Uważajcie, bo na zamku widziany był dyrektor…
Mamy tajne zdjęcie z ukrytego aparatu:

Szklany ekran zamieniamy w Szklany Dom...

Wysoko było? Wiem, wiem… Ale teraz udamy się na niziny i Gosia z Anią będą mogły sobie pogadać o przyziemnych problemach. Czas na lekturę, ale spokojnie Dorotko i Aniu… nie będziemy omawiać literatury, ale poznamy miejsce, gdzie dzieciństwo i młodość spędził nasz pisarz Stefan Żeromski.

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach to miejsce stanowiące bramę w Góry Świętokrzyskie, w ofercie swojej odnoszące się do idei wielkiego pisarza, społecznika i regionalisty Stefana Żeromskiego.  Stefan Żeromski (1864 – 1925) spędził w Ciekotach lata dzieciństwa i młodości (1871-1883), wraz ze śmiercią ojca wygasła dzierżawa ciekockiego majątku i Stefan opuścił ukochane „miejsce w duszy”.

Znowu Gosia narzeka, że tylko góry i góry. A jakieś minerałki, stalagnitki, stalaktytki? No to zejdziemy pod ziemię, a dokładnie do raju. Tak, tak… będzie to Jaskinia Raj.

Jaskinia Raj – wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin (Góry Świętokrzyskie) w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową; obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych.

Wchodzimy do Raju? Zobacz galerię zdjęć.
Kliknij obrazek, aby obejrzeć perły... perły Ponidzia

Ula i Aneta lubią perły, więc czas na Perły Ponidzia. W ramach czasu wolnego możecie zwiedzić tym razem gminy Ponidzia:

  • Bejsce,
  • Bolesław,
  • Czarnonin,
  • Gręboszów,
  • Mędrzechów,
  • Olesno,
  • Opatowiec,
  • Skalbmierz.

 

Dziękuję za udział w naszej wspólnej wyprawie w Świętokrzyskie.

A teraz zagadka. Dlaczego zabrałem Was na wycieczkę na miotle?

Rozwiązanie zagadki za tydzień 🙂

Wasz wirtualny nauczyciel.

W opisie wykorzystano między innymi materiał z Wikipedii.