Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej

2ppgł

Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej w szkole podstawowej przynosi uczniom szereg korzyści zarówno w zakresie umiejętności praktycznych, jak i rozwoju osobistego. Udzielanie pomocy innym uczy odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka. Dzieci rozwijają w sobie empatię oraz postawy prospołeczne, ucząc się, jak ważne jest wsparcie i opieka nad innymi w potrzebie. Zrozumienie, że ich szybka reakcja może uratować życie, motywuje ich do bycia bardziej odpowiedzialnymi i gotowymi do działania.

W tak ważnych zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy 6a i 6b, które odbyły się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Centrum Kultury “Muza“.

Na początku zajęć omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz znaczenie pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo wzywać pomoc, opisując sytuację dyspozytorowi oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia. Następnie skupiono się na praktycznych umiejętnościach. Uczniowie ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) na fantomach. Instruktor pokazał, jak wykonać uciski klatki piersiowej. Omówiono również użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Uczestnicy uczyli się także jak postępować w przypadku zadławienia.

Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające. Uczniowie zyskali nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, które mogą być przydatne w codziennym życiu.

Dorota Ćwik, Małgorzata Tadeuszewska