Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły!!!

Droga do szkoły i ze szkoły do domu jest codziennością w życiu każdego z Was, aż do kolejnych wakacji. Pamiętajcie aby droga ta była bezpieczna!

Aby zapobiegać zagrożeniom, jakie mogą Was spotkać Was w drodze do szkoły i ze szkoły przestrzegajcie podstawowych zasad bezpieczeństwa w otaczającym Was środowisku:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
  2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.
  3. Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną.
  4. Nie przechodź przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
  5. Nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło.
  6. O zmierzchu i wieczorem poza miastem noś elementy odblaskowe.
  7. Jako rowerzysta poruszaj się z prędkością umożliwiającą Ci panowanie nad pojazdem.
  8. Nie czepiaj się innych pojazdów i nie przewoź innej osoby na rowerze.
  9. W pierwszej kolejności korzystaj z dróg dla rowerów lub dróg dla rowerów i pieszych.
  10. Jedź z prędkością umożliwiającą Ci panowanie nad pojazdem.
  11. Jako rolkarz zawsze zakładaj kask i ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana.
  12. Poruszaj się po terenach do tego przeznaczonych, z dala od ruchliwych ulic.
  13. Nie staraj się robić niebezpiecznych tricków, możesz ulec wypadkowi.
  14. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych.
  15. Do autobusu wchodź ostrożnie, nie popychaj innych.
  16. Na przystanku autobusowym zachowuję się kulturalnie i stój w miejscu oddalonym od zatoczki autobusowej.
  17. Przez przejazd kolejowy przechodź tylko po wyznaczonych do tego celu miejscach.
  18. Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą w miejsca mało uczęszczane przez ludzi.
  19. Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem – może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby
  20. Nie podchodź do obcych zwierząt (pies), nie drażnij, nie sprawiaj bólu.
  21. Jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!

DBAJCIE O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!!!

Koordynator ds. bezpieczeństwa Dorota Ćwik