7d w Sądzie Rejonowym

Dzisiejszy dzień 8.12.2017 roku był bardzo ciekawy dla uczniów klasy 7d. Dzięki pomysłowi wychowawczyni wybraliśmy się w bardzo ciekawe miejsce, do Sądu Rejonowego w Lubinie.

Zwiedziliśmy wiele pokoi, takich jak pokój sędziego, pokoje z pozwami, główny hol, areszt i na samym końcu salę rozpraw, na której została rozegrana improwizowana rozprawa. Sędzia zgodziła się przygotować dla nas rozprawę dotyczącą szkolnych problemów pomiędzy dwoma uczniami. Niektórzy z uczniów klasy 7d uczestniczyli w rozprawie jako adwokaci i świadkowie. Było to dla nich pierwsze w życiu spotkanie z dorosłością. Po rozprawie mieliśmy wiele przemyśleń.

Często nasze niewinne żarty mogą zamienić się w poważny konflikt. Wizyta w sądzie pokazała nam, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Inscenizacja, którą nam przedstawiono zakończyła się wyrokiem dla osoby poniżającej swoją rówieśniczkę. Winna została ukarana grzywną w wysokości 10 tysięcy złotych. Czy ty chciałbyś zapłacić taką kwotę za swoje zachowanie?

Na koniec rozmawialiśmy jak zostać Sędzią Głównym, jak do tego się przygotować i jakie szkoły trzeba skończyć, by móc zacząć pracę w sądzie. Wielu z nas zastanawiało się czy mogą być  w przyszłości prawnikami.