Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły!!!

Droga do szkoły i ze szkoły do domu jest codziennością w życiu każdego z Was, aż do kolejnych wakacji. Pamiętajcie aby droga ta była bezpieczna!

Aby zapobiegać zagrożeniom, jakie mogą Was spotkać w drodze do szkoły i ze szkoły przestrzegajcie podstawowych zasad bezpieczeństwa w otaczającym Was środowisku:

• Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca
  • nieznane oraz mało bezpieczne (rowy, wykopy, tereny budowy, zniszczone kładki, ogrodzenia).
  • Poruszaj się po chodniku lub ścieżce dla pieszych. Poza miastem poruszaj się lewą stroną drogi.
  • Przez jezdnię przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub
  • oznaczonych sygnalizacja świetlną.
  • Nie przechodź przez jezdnię w niedozwolonym miejscu (zakręty, brak widoczności jezdni, nieoznakowanie jezdni).
  • Nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło.
  • O zmierzchu i wieczorem poza miastem noś elementy odblaskowe.
  • Jako rowerzysta poruszaj się z prędkością umożliwiającą Ci panowanie nad pojazdem, mając przy sobie kartę rowerową!!!
  • Nie czepiaj się innych pojazdów i nie przewoź innej osoby na rowerze
  • W pierwszej kolejności korzystaj z dróg dla rowerów lub dróg dla rowerów i pieszych
  • Jedź z prędkością umożliwiającą Ci panowanie nad pojazdem
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych
  • Do autobusu wchodź ostrożnie, nie popychaj innych
  • Na przystanku autobusowym zachowuję się kulturalnie i stój w miejscu oddalonym od zatoczki autobusowej
  • Przez przejazd kolejowy przechodź tylko po wyznaczonych do tego celu miejscach
  • Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą w miejsca mało uczęszczane przez ludzi
  • Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka
  • osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem – może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby
  • Nie podchodź do obcych zwierząt (pies), nie drażnij, nie sprawiaj bólu.
  • Jeśli pies Cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do
  • ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyje, uszy i głowę!
  • Użytkując urządzenia transportu osobistego (np. deskorolkę elektryczną) zachowaj bezpieczeństwo i poruszaj się tylko po drogach do tego przeznaczonych (droga dla rowerów, droga dla pieszych, chodnik). Obowiązkowa karta rowerowa!
  • Korzystając z hulajnogi elektrycznej poruszaj się po drogach do tego przeznaczonych (droga rowerowa, pas ruchu dla rowerów, prawa strona jezdni przy prędkości pojazdów do 30km/h, chodnikiem w przypadku prędkości pojazdów powyżej 30km/h). Obowiązkowa karta rowerowa!
  • Zachowaj ostrożność i bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach, deskorolce, wrotkach i hulajnodze tradycyjnej. Korzystaj z dróg do tego przeznaczonych. Korzystaj z drogi dla pieszych, chodnika, drogi rowerowej lub strefy zamieszkania.

DBAJCIE O SWOJE BEZPIECZEŃTWO!!!

Koordynator ds. bezpieczeństwa Dorota Ćwik