Ile śmieci udało się zebrać Polakom w czasie 29. Akcji Sprzątania świata?

Akcja

RAZEM! Zeszłoroczna Akcja grubymi zgłoskami zapisała się w historii polskiej edycji Clean Up The World jako ta, w której pokazaliśmy, że razem możemy naprawdę wiele! 312 891 uczestników odciążyło przyrodę, zbierając w sumie 442 tony śmieci. I choć ilość zebranych z natury odpadów jest imponująca, to ta pierwsza liczba cieszy nas najbardziej. Od wschodu do zachodu, od Helu po Tatry kolejne sztaby dołączały do Akcji, pokazując tym samym, jak wielu z nas zależy na tym, aby nasza najbliższa okolica była po prostu czysta i wolna od śmieci. Przed nami finał 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska. Nasza akcyjna machina ruszyła 22 kwietnia w Dniu Ziemi i coraz bardziej się rozpędza. Pierwsze sprzątania zostały już przeprowadzone, pierwsze kilogramy zebranych śmieci wpisane na poczet wyniku ogólnopolskiego sprzątania w 2022 roku. A my nawet na moment nie zwalniamy tempa, ponieważ każda kolejna Akcja to okazja do tego, żeby zakomunikować nasz manifest nieśmiecenia. W tym roku mówimy głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma. W lipcu, Andrzej Pągowski przekazał Fundacji Nasza Ziemia kolejny plakat będący sztandarem 29. Akcji. Dzięki wrażliwości i talentowi tego wyjątkowego artysty, ale też dzięki wielkiemu sercu (plakaty Mistrz przekazuje nam non-profit), plakat tegorocznej edycji niewątpliwie zmusi nas wszystkich do zadumy nad losem naszej Ziemi. Będzie więc znakomitym edukacyjnym wsparciem dla nas jako koordynatora Akcji, ale też głęboko wierzymy, że trafi do sumień wszystkich śmiecących i odmieni ich na lepszych dla naszej Planety. A zatem… wszystkie śmieci są nasze! Zapraszamy Was do rejestrowania się na stronie: www.naszaziemia.pl/ssp2022 Pokażmy, że cała Polska pełna jest gotowych do działania rąk i zielonych serc, którym bliska jest troska o naszą Planetę. Co chwilę docierają do nas informacje od samorządów, które już szykują się na finał tegorocznej Akcji w trzeci weekend września. Będziecie więc mieli lokalne wsparcie w Waszch działaniach. 1 W informatorze przekazujemy Wam również kilka wskazówek, jak przeprowadzić sprzątanie poprawnie, bezpiecznie i z poszanowaniem dla natury. Podobnie jak w poprzednich latach, nauczycielom, edukatorom, rodzicom przekażemy materiały edukacyjne, na podstawie których będziecie mogli przeprowadzić akcję stacjonarną. Zapisując się do Akcji przez nasz formularz, na początku września otrzymacie od nas gotowe do wykorzystania materiały. Przekazujemy Wam również materiały promocyjne, dzięki którym będziecie mogli promować Akcję oraz hasło tegorocznej edycji: „Wszystkie śmieci są nasze!”. Na koniec, zachęcamy do podzielenia się wynikami każdej akcji – zarówno tej dużej jak i małej; stacjonarnej lub przeprowadzonej w terenie. Pod koniec roku, nasz zespół zbierze wyniki i opublikuje Raport 29. Akcji Sprzątanie świata. W Raporcie chcemy pokazać skalę problemu śmiecenia w naturze, ale również rozwiązanie tego problemu, którym jesteśmy my – uczestnicy. Głęboko bowiem wierzymy, że każdy, kto ramię w ramię z nami sprząta, staje się najlepszym ambasadorem nieśmiecenia i zmienia swoje otoczenie na lepsze. Jeśli macie pytania, jak zawsze pozostajemy z całym zespołem Fundacji Nasza Ziemia do Waszej dyspozycji.

Z zielonymi pozdrowieniami Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce

Jadwiga Sprysak