Wycieczka integracyjna klas 4 do Jodłowego Młyna w Brzegu Dolnym

123g

W dniu 26.09.2023 roku uczniowie klas 4a i 4b udali się na niezapomnianą wycieczkę do urokliwego Jodłowego Młyna w Brzegu Dolnym. To była nie tylko lekcja historii, ale także prawdziwe spotkanie z przyrodą i tradycją tego regionu. 

Nasza wycieczka rozpoczęła się od wizyty w samym sercu młyna, gdzie mogliśmy poznać tajemnice tradycyjnego młynarstwa. Pan Jerzy – właściciel młyna opowiedział fascynujące historie związane z tym miejscem, które istnieje od wielu pokoleń. Zwiedzanie wnętrza młyna było niezwykle interesujące – uczniowie zobaczyć stare koła młyńskie, młyńskie kamienie i poznać proces mielenia ziaren na mąkę. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę młyny odgrywały w życiu mieszkańców wsi i jakie tradycje były z nimi związane. Uczniowie mieli okazję ubrać się w tradycyjne stroje imitujące dawne ubiory kobiet i mężczyzn pracujących w gospodarstwach wiejskich. Dzieci miały możliwość wykonania zadania z wykorzystaniem dawnych sprzętów, które służyły do młócenia zboża, mielenia ziaren, czerpania wody, ubijania masła czy maglowania płótna.

Kolejnym punktem w planie wycieczki były warsztaty ceramiczne, podczas których każdy uczestnik wycieczki wykonał drobny przedmiot z gliny. Po zwiedzaniu młyna przyszedł czas na relaks na łonie natury. Spacer wokół młyna pozwolił nam cieszyć się pięknym krajobrazem, śpiewem ptaków i zapachem świeżego powietrza. Ten wyjątkowy dzień zakończyliśmy wspólnymi grami i zabawami integracyjnymi. Jodłowy Młyn w Brzegu Dolnym na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci jako miejsce, gdzie historia, przyroda i tradycja spotykają się w harmonii.

Wychowawcy i opiekunowie